Markalar için SEO: Arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilmeniz gerekenler

Markalar için SEO: Arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilmeniz gerekenler

aracılığıyla Zetku Dijital Çözümler Şubat 25, 2020

Her yönü ile kullanıcılara hitap eden, kaliteli bir web sitesine sahip olduktan sonra, dikkat etmeniz gereken en önemli konu, sitenizin arama motorlarında otoriter olması adına yapılacaklardır. Sitenize yaptığınız yatırım, milyonları bulsa dahi etkili bir SEO (search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu olmadığı sürece etkisizdir. Google ve diğer arama motorlarının, zaman zaman değişen ve güncellenen algoritmalarına uygun olarak güncellenen ve yüzlerce kritere uygun şekillendirilen optimize siteler, arama motoru trafiğinin yüksek kısmını alarak iş hacmini yükseltmektedir. Markalar için SEO, neden önemlidir?

Yüksek trafik, yüksek iş hacmi

Google, arama motoru olarak internet sitelerini belirli anahtar kelimelerde sıralarken yüzlerce faktörü esas almaktadır. İnternet sitesinin kodlama mimarisinden, diğer sitelerden aldığı bağlantılara, site hızından içeriklerin okunabilir olmasına kadar birçok farklı kriteri olan bu süreç, uzman bir yaklaşım ile yönetilmediğinde web siteniz ciddi bir fırsatı kaçırır. Bu da, arama motorlarında sizin sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan, milyonlarca kullanıcıdır. Satışa ve talebe dönüşme ortalaması, sosyal medya gibi kanallara göre çok daha yüksek olan, belirli bir konuda araştırma yapan arama motoru kullanıcısı, her web sitesi için değerlidir. SEO, size bu değerli trafiğin, Google Ads gibi reklamlar için bütçe ayırmadan yönlendirilmesini sağlar. Belirli konuda sunduğunuz ürün ve hizmetleriniz, internet sitenizin trafik hacmine bağlı olarak talep görecektir.

SEO neden önemli?

Google, sıralama yaparken yüzlerce kriteri esas aldığı gibi, sıralama sonucundaki trafik dağılımı da doğrusal değil, üssel bir yapıdadır. Yani arama motorunda 2. sayfa ve gerisinde kalan siteler, toplam trafiğin çok küçük bir kısmını almaktadır. Toplam trafiğin üçte birinden fazlasını ise, ilk sayfanın ilk sırasındaki sonuç alır. Dolayısı ile, zirvedeki payın çok ciddi olduğu arama motoru sıralaması dünyasında rekabet yüksektir. Profesyonel SEO hizmeti sunan ajanslar ile çalışan markalar, arama motorlarında zirvede yer almak için harcadıkları bütçenin çok daha fazlasını, elde ettikleri trafikten yakaladıkları satışlar ile almaktadır. Örnek vermek gerekirse, kredi kartı anahtar kelimesinde bir marka, ilk sırada kalmak için günlük 10 bin lira reklam bütçesi verirken, organik olarak o aramada ilk sırada yer alan diğer bir marka, aylık 300 bin lira gibi bir bütçe ayırmadan, aynı trafiği alabilmektedir. Bu da, internet sitenizin SEO kriterlerine uygunluğunun önemini göstermektedir.

Profesyonel SEO danışmanlığı ile zirveye çıkın

SEO, yalnızca belli başlı kriterler üzerinden ilerleyen bir süreç değildir. Çok yönlü ve profesyonel bir şekilde ele alınması gereken arama motoru optimizasyonu, hem yazılımsal, hem tasarımsal hem de web site altyapısı ile ilgili birçok konunun optimize edilmesi ile iyi bir noktaya getirilebilir. Dijital pazarlama alanında uzman ekibimiz, deneyimli SEO uzmanlarımız ile markanız için sunduğumuz kurumsal SEO danışmanlığı, arama motorlarında zirveye çıkmanız adına en iyi sonucu almanız için çalışmaktadır. SEO hizmeti konusunda bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Paylaşımlar

Benzer Yazılar