Markanız için kurumsal kimlik tasarımının önemi

Markanız için kurumsal kimlik tasarımının önemi

aracılığıyla Zetku Dijital Çözümler Şubat 09, 2020

Kurumsal kimlik, bir markanın sunduğu ürün ve hizmetler de dahil olmak üzere, markayı temsil eden ve müşterilerin markayı tanımasını, anlamlandırmasını sağlayan çalışmaların tamamıdır. Markaya güvenilir ve profesyonel bir imaj katan kurumsal kimlik, başta logo tasarımı olmak üzere birçok bileşenden oluşur. Etkili bir reklam çalışmasının ya da müşteri iletişiminin ilk adımı olan kurumsal kimlik, markanın sektör içinde itibarını artıran ve rakiplerinden ayıran bir konsepttir.

Kurumsal kimlik marka için neden önemlidir?

Logo başta olmak üzere ambalaj tasarımına, araç giydirmelerinden antetli kağıtların tasarımına, web siteden sosyal medya hesaplarına kadar tüm iletişim ve satış kanallarının bir bütünlük içinde olması, kurumsal kimliğin sağlam yapısı ile mümkündür. Sizi bir şirket olmaktan, marka olmaya götüren en önemli adım kurumsal kimliktir. Bu anlamda kurumsal kimlik tasarımı, bir şirket için olmazsa olmaz olarak nitelendirilebilir.

Kurumsal kimlik neler içermelidir?

Kurumsal kimlik tasarımı sürecinde, temel olarak ilk aşama logo tasarımının belirlenmesidir. Logo, tüm kurumsal kimliğin odak noktasını temsil eder. Kullanılan font, renkler ve diğer ifadeler logoda yer bulur ve tüm ürünlerde ve platformlarda kendisini gösterir. Kurumsal kimlik tasarımı, firmaya ait aşağıdaki ürün ve ürün gruplarında kullanılır:

  • Kartvizit ve zarflar
  • Resmi şirket evrakları
  • Şirkete ait kırtasiye ürünleri
  • Basılı ve dijital reklam içerikleri
  • Ofset baskı çalışmaları
  • Müşterilere sunulacak promosyon ürünler
  • Tanıtım materyalleri
  • Tabela ve ambalaj tasarımları
  • Sunum tasarımları
  • E-mail imzası tasarımları

Görüldüğü üzere kurumsal kimlik, dijital servislerden outdoor reklam öğelerine kadar her aşamada, müşteriler ile markanızın ilk temasını sağlayan öğedir. Kullanacağınız renkler, font, simgeler ve sloganınız, markanızın ruhunu ve karakterini müşterilere ilk iletecek olan öğelerdir. Marka algısı yaratmak isteyen, sektöründe rakiplerinden ayrışmak ve kendi çizgisini ön plana çıkarmak isteyen her şirket için, kurumsal kimlik tasarımı son derece önemlidir.

Profesyonel kurumsal kimlik tasarımı çalışmaları

Zetku, uzun yıllardır alanında deneyimli profesyonel grafik tasarım ekibi ile kurumsal kimlik tasarımı süreçlerinizi yönetiyor. Markanızla özdeşleşecek, uzun yıllar boyunca tüm basılı ve dijital ürünlerinizde kullanabileceğiniz bir kurumsal kimlik tasarım çalışması için, bize ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Markanızın hikayesini en iyi anlatacak yaratıcı ve kaliteli tasarımları ortaya çıkarmak için sizinle tanışmayı bekliyoruz.

Sosyal Paylaşımlar

Benzer Yazılar