Marka Patent

Dijital Pazarlama ve Yönetimi

Marka Patent

Özet

Marka tescili ve patent / faydalı buluş çalışmalarının, markanız için birçok faydası mevcuttur.

İşletmenizin sunduğu ürün ve hizmetlerin, diğer işletmelerin ürünlerinden ayırt edilebilmesi için tescil edilmiş her türlü işaret marka olarak adlandırılır. Bu işaretler içinde kişi adları, şekiller, harf ve sayılar, baskı yolu ile yayımlanabilen her türlü işaret yer alır. Tescilli markaların amacı, işletmelerin emek ve yatırımlarının tüketiciler nezdinde korunmasıdır. Markalı ürünlere sahip olmanın avantajı, ürünlerin tüketici nezdinde tanınması ve ürünlerin korunmasını sağlayan yasal haklardır.

Patent, faydalı model olarak adlandırılan bir buluşun korunmasını sağlayan bir tescil sistemi olarak ifade edilir. Buluşunuzun yasal haklar altında korunmasını istiyorsanız, patent / faydalı model hakkını almanız gerekmektedir.

Ajans olarak, marka ve patent konularında sizlere profesyonel çözümler sunuyoruz.

Marka tescili nasıl alınır?

Türkiye’de marka tescili konusunda yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü (TPE)dir. Başvurularınızda daha hızlı bir sonuç almak istiyorsanız, firmanızı temsil edecek ajansımız üzerinden TPE’ye başvuru yapma şansınız olmaktadır. Firmanız ya da şahsınız adına tescil ettirdiğiniz üretme, kullanma, satma gibi haklar sunan marka ve patentler, ürün ve hizmetlerinizi rakiplerinizden ayrıştırma ve sizi diğer markalardan ayırma konusunda oldukça önemli bir konudur.

Marka tescilinin avantajları nelerdir?

Marka tescili ve patent / faydalı buluş çalışmalarının, markanız için birçok faydası mevcuttur. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkün:

1. Markanızın, başkalarının malları ve ya da ambalajları üzerinde kullanılması,
2. Markanızın adını taşıyan malların diğer firmalar tarafından piyasaya sürülmesi,
3. Markanızın adını taşıyan malların diğer firmalar tarafından ihraç edilmesi,
4. Markanızın, başka firmalar tarafından reklamlarda ya da iş ile ilgili evraklarda kullanılması, marka tescilini almış şirketler için söz konusu değildir ve güvence altına alınmıştır.

Marka oluşturma sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

Şirketlerin ürünlerini temsil eden markalar, kurumsal kimliğin önemli bir parçasıdır. Bu anlamda marka oluştururken belli kurallara dikkat edilmesi önemlidir. Ajans olarak, marka patent ve marka oluşturma süreçlerinde, aşağıdaki konulara dikkat eden profesyonel bir ekip ile çalışmaktayız:

1. Marka diğer markalardan net bir şekilde ayırt edilebilmeli
2. Kolay okunabilen bir fonta sahip olmalı
3. Markanın okunuşu, kulağa hoş gelen türden olmalı
4. Marka, kullanıcıların zihinlerinde yer etmeye müsait bir yapıda olmalı
5. Marka, ihracat ile diğer ülkelere de satılacaksa, diğer ülkelerdeki okunuşu ve anlamı değerlendirilmeli
6. Marka kullanılmadan önce, diğer sektörlerde ve ülkelerde kullanılıyor mu, araştırılmalı

    Marka tescilinde profesyonel hizmet ile yola çıkın

    Marka tescili ve patent başvurusunda, 5 yıllık deneyimli profesyonel ekibimiz hem araştırma hem de başvuru süreçlerinde, en hızlı ve en etkili sonucu alabilmeniz adına çalışıyor. Marka ve patent konusunda gerekli evraklar ve başvuru aşamasının tüm aşamalarına hakim olan ekibimiz, size marka danışmanlığı vererek, bu süreci en iyi şekilde tamamlamanızı sağlayacak. Marka tescili, patent / faydalı buluş konularındaki başvurularınız için bizimle hemen iletişime geçin.

    Makaleler

    İlgili Yazılar